Wsparcie dla spółdzielni socjalnej „Alexis”

WYNIKI VII NABORU WNIOSKÓW
15 maja 2019
Przed nami III Gala Ekonomii Społecznej
30 maja 2019

W łomżyńskim Ratuszu odbyło się uroczyste przekazanie czeku dotacyjnego o wartości 80 tys. zł na rzecz spółdzielni socjalnej „Alexis”. Ze wsparcia Ośrodka Ekonomii Społecznej w Łomży skorzystają 4 osoby wracające na rynek pracy. Gościem specjalnym konferencji prasowej był poseł Tadeusz Cymański.

Spółdzielnia socjalna „Alexis” jest najstarszym podmiotem społecznym w Łomży. Swoją działalność rozpoczęła w 2010 roku. Specjalizuje się w produkcji i sprzedaży wyrobów tekstylnych takich, jak pościele czy artykuły dekoracyjne. Obecnie zatrudnionych jest tam ponad 20 pracowników. – Posiadamy własną szwalnię i produkcję. Zatrudniamy osoby, które samodzielnie nie radzą sobie na rynku pracy. Dzięki wsparciu możemy tworzyć kolejne miejsca pracy – mówiła prezes spółdzielni Barbara Duda. Czek dotacyjny zostanie rozdysponowany na integrację społeczną i zawodową czterech nowych osób. – Bardzo się cieszę, że będę mogła spełniać się zawodowo – nie kryła radości Monika Balewska wracająca na rynek pracy po trzech latach.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zaznaczał, że to już kolejny podmiot ekonomii społecznej z naszego miasta, który otrzymał w ostatnim czasie wsparcie z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. Jak wyliczył, łącznie jest ich 13, a będą też następne. – Możemy być dumni, bo dzięki temu osoby najbardziej potrzebujące mogą wrócić na rynek pracy – mówił włodarz miasta podkreślając przy tym, że oprócz reintegracji zawodowej spółdzielnia „Alexis” włącza się w różne akcje społeczne. Jako przykład podał m.in. uszycie stumetrowej biało-czerwonej flagi, która była eksponowana na Starym Rynku podczas ubiegłorocznych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uczestniczący w konferencji poseł Tadeusz Cymański mówił, że najlepszym wyznacznikiem demokracji w państwie jest to, w jaki sposób wspiera ono i pomaga obywatelom, którzy z różnych powodów mają problemy w odnalezieniu się na rynku pracy, a powstawanie podmiotów społecznych jest doskonałym tego przykładem. – Ekonomia społeczna nie zastąpi może rynku produkcji, przemysłu, ale pełni znakomitą funkcję uzupełniającą, komplementarną. Wyroby, które produkuje spółdzielnia „Alexis” są bardzo praktyczne i pożyteczne – mówił poseł Tadeusz Cymański podkreślając, że w dziedzinie ekonomii społecznej Łomża należy do krajowej czołówki. Wraz z nim w Łomży pojawiła się Aleksandra Szczudło, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa podlaskiego.

Paweł Backiel, dyrektor OWES-u w Łomży gratulując beneficjentom ze spółdzielni „Alexis”, zwrócił uwagę na „pozytywną atmosferę”, jaka jest w mieście Łomża do działań z zakresu ekonomii społecznej. – W ostatnich kilkunastu miesiącach udało nam się otworzyć 140 miejsc pracy w subregionie łomżyńskim. Widać również dynamiczny wzrost organizacji pozarządowych, a Łomża wysuwa się na pozycję lidera w województwie podlaskim – podkreślał informując przy okazji o zaplanowanej na 31 maja w Hotelu Belfort w Piątnicy Gali Ekonomii Społecznej. Jak dodał, uroczystość będzie okazją do nagrodzenia osób związanych z trzecim sektorem.

źródło: lomza.pl

Skip to content