Będą kolejne edycje programów dla seniorów

Współdziałanie w ramach szerszych, branżowych sieci i powiązań kooperacyjnych i klastrowych podmiotów ekonomii społecznej.
2 lipca 2020
Niebawem relacja video z V Gali Ekonomii Społecznej
22 września 2020

Zarówno Program Senior+, jak i Rządowy Program na rzecz Aktywności Osób Starszych, które kończą się w tym roku, będą kontynuowane – zapowiedziała w poniedziałek (6.07) podczas spotkania z organizacjami pozarządowymi w Kleosinie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Tylko w ubiegłym roku na program „Senior plus”, z którego wspierane jest powstawanie domów czy klubów seniora (pieniądze dostają samorządy) rząd przeznaczył w skali kraju 80 mln zł. Od początku jego realizacji w województwie podlaskim powstały cztery dzienne domy Senior+: w Łapach, Piątnicy, Łomży, Nowogrodzie, które oferują łącznie 125 miejsc oraz trzydzieści jeden klubów „Senior+” o łącznej liczbie miejsc 610.

W ramach Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych dofinansowanie otrzymują organizacje pozarządowe, które realizują projektu mające na celu poprawę jakości i poziomu życia seniorów. W ubiegłym roku rząd na jego realizację przeznaczył ok. 40 mln zł, dzięki czemu zrealizowano 1400 warsztatów, konferencji, spotkań. W ramach tegorocznej edycji dofinansowanych zostanie w województwie podlaskim 15 projektów na łączną kwotę ponad 1,8 mln zł.

– Wiemy, że to tylko kropla w morzu potrzeb, dlatego już zapowiadamy, że choć programy kończą się w tym roku, to nie znaczy, że ich nie będzie. Wzbogacimy finansowo kolejne edycje, aby jeszcze bardziej służyły seniorom – zapowiedziała podczas spotkania z beneficjentami programu ASOS w Kleosienie pod Białymstokiem minister Marlena Maląg.

Minister mówiła, że aktywność samorządów i innych podmiotów – także w województwie podlaskim – w sięganiu po pieniądze wspierające seniorów rośnie, a to ma pozytywny wpływ na życie osób starszych. Z myślą o nich przywrócono również wiek emerytalny i podwyższono waloryzację rent i emerytur.

– Dziś najniższy wzrost emerytury to 70 zł, a nie jak było kilkanaście lat temu 2 lub 3 zł, chociaż wiele jest jeszcze do zrobienia. Stąd także wprowadzenie trzynastej emerytury w ubiegłym roku – w ciągu dwóch lat przeznaczyliśmy na ten cel 22 mld zł i to świadczenie również mamy zamiar kontynuować – poinformowała minister Maląg.

źródło: https://www.gov.pl/web/uw-podlaski/beda-kolejne-edycje-programow-dla-seniorow

Skip to content